Vážení návštevníci, vítame Vás na internetovej stránke obce Rakovice, na ktorej by sme Vám chceli predstaviť našu obec od samosprávy a riadenia obce, prezentácie školských zariadení, organizácií a firiem, kultúrno - spoločenský život občanov, športové aktivity a duchovný život v obci Rakovice.
Výstavba kostola sv. Cyrila a Metoda
Od stredoveku z cirkevného hľadiska patrili Rakovice, Ťapkové a Borovce (určitý čas) ako filiálky do obvodu rímskokatolíckej fary vo Veselom. Vo Veselom sa kostol zasvätený sv. Bartolomejovi, apoštolovi a mučeníkovi spomína v roku 1560. Voči tomuto kostolu sa Rakovice plnili aj svoje kresťanské povinnosti. Napríklad v roku 1997 poskytli sumu 50 tisíc korún na obnovu fasády kostola. V minulosti sa v Rakoviciach uvádza kaplnka Sedembolestnej Panny Márie, Patrónky Slovenska. Kaplnka bola súčasťou kaštieľa a slúžila pre potreby zemepána.
Aktualizované 19.2.2008 -DD-
Kostol je orientovaný v smere juhovýchod – severozápad, pričom hlavný vstup do kostola je orientovaný z juhovýchodnej strany smerom od štátnej cesty Piešťany – Trnava. Pôdorysný obvod kostola je z vytvorený v tvare byzantského kríža s polygonálnym uzáverom
Presbytéria. Jeho dĺžka je 21,50 m a šírka 13,10 m. Kostol masedlovitú konštrukciu strechy pokrytou škridlou s podvalbami. Veža je vtiahnutá do stavby a je ukončená dvojramenným krížom z nehrdzavejúcej ocele. Kríž je darom rodíny Karola Kostelného st. a synov Karola ml. a Jána. Vrchol veže aj s krížom siaha do výšky 21,50 m. Vo veži so zvukovými oknami pozdĺžneho tvaru budú umiestnené tri zvony na elektrický pohon. Hlavný vstup do kostola je z predsunutých schodov a rozptýlenej terasy. Nad zádverím je murovaný chórus prístupný z hlavnej lode točitým schodiskom. Na chóre je umiestnený orgán, dar Jozefa Brezinu s manželkou Katarínou. Zo zádveria je prístupná predsieň sociálno – hygienického zariadenia a miestnosť upratovačky. Sakristia je umiestnená pri hlavnom vstupe do kostola a je priamo prístupná z hlavnej lode a zo zádveria vedľajšieho vstupu. Podlaha v ktorej je zabudované podlahové kúrenie, je kombináciou mramoru a dlažby. Priestory kostola okrem elektrického osvetlenia tlmeného, bohoslužobného a slávnostného, sú osvetlené prirodzeným svetlom cez okná pozdĺžneho tvaru ukončené v tvare polovičného osemuholníka.
Z počtu obyvateľov obce vychádzal aj kapacitný návrh kostola, 120 miest na sedenie a ďalších 150 miest na státie. Lavice do kostola vyrobené z dubového dreva zhotovil M – desing Drahovce, p. Miklo. Hrubú stavbu kostola realizovala firma MIHO a spol., s.r.o. zo Žiliny, v zastúpení konateľom Jánom Mihom. Vedením stavby bol poverený Ing. Jaroslav Kasaj. Podľa stavebného rozhodnutia bola výška nákladov na stavbu kostola určená na 7 500 000.- Sk. Na základe realizácie a zmlúv o dielo bola výška nákladov dohodnutá na 8 200 000.- Sk.
Architektúrou, technológiou stavby, sakrálnym vybavením, požiarnou ochranou a ostatným vybavením (napr. elektrické osvetlenie a ozvučenie, elektrický pohon zvonov, digitálna signalizácia číselníka piesní, vykurovanie, inžinierske siete, vstup pre imobilných občanov), patrí kostol medzi moderné a účelové stavby sakrálnej architektúry na Slovensku.
Aktualizované 18.6.2008 -DD-
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:235
TÝŽDEŇ:2504
CELKOM:1381109
Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.
Prináša prehľad aktualít z webu obce. Občania sú informovaní o novo vložených správach a upozorneniach, dozvedia sa včas o organizovaných akciách, môžu si pozrieť fotografie alebo dokumenty vyvesené
na úradnej tabuli.